Rozhovor: Vliv Ramones na The Fialky

28.05.2017
Rozhovor: Vliv Ramones na The Fialky

Rozhovor s Kečupem pro školní práci Kamila Freliga o vlivu the Ramones na Českou rockovou hudbu. Část vliv The Ramones na The Fialky, odpovídá Kečup, ptá se Kamil.
Ramones a The Fialky jde to dohromady?
To si piš, že jo! Ale napadlo mě, že bych začal mou oblíbenou historkou. Jednou jsme takhle jeli z koncertu, po cestě jsme měli nabrat na chatě mojí 90letou babičku a odvést jí do Prahy. Tehdy jsem u ní bydlel. Když nastupovala do dodávky plný punkáčů, tak jsem jí pošeptal do ucha, že se jí zeptám, co to hraje a ať dopoví, že Ramones.  Za 5 min jsem se jí zeptal a ona na to „No to budou ty Ramonovi Jeníčku, ne?“. Hodně jsme se tomu nasmáli a všichni věřili, že babička poslouchá  Punkrock.
Slušný  Kdy jsi  poprvé poslouchal Ramones?
Když jsem se dostal k punkrocku tak my bylo něco kolem patnácti což je rok 1998. Poslouchal jsem ho i dřív asi od dvanácti let, hlavně díky Green day a Offspring. Pak jsem asi v šestnácti začal chodit na koncerty a hned mi bylo jasné, že to je to pravý pro mě. Nejdřív jsem poslouchal hlavně český a slovenský kapely Visací zámek, Zónu A, NVÚ, E!E, Čertůf punk a další. Zahraniční kapely jsem krom té americké 1995 vlny vlastně ani moc neznal. Vše jsem potom rychle doháněl, poslouchal jsem kapely a sháněl CD podle toho, co měli starší punkáči na tričkách. Ramones jsem poprvé viděl na tričku Konyka ze Zóny A, rok asi 2003, a protože se mi styl Zóny strašně líbil, hned jsem věděl, že to bude něco pro mě. Prakticky od prvního poslechu alba Rocket tu Russia jsem se do nich zamiloval a nepřestal je poslouchat dodnes. Dokonce jsme pak později asi 3 roky měli v kapelní dodávce CD s mp3, kde byly všechny jejich alba, a nepouštěli jsme si nic jiného. Pak jsme taky okamžitě začali nosit křiváky a džíny alá Ramones.
Máš jejich desky?
Někdy kolem roku 2008, začali krachovat Music shopy a byli velké výprodeje CD. V té době, jsem výhodně koupil všechny jejich alba, která vycházeli v pěkných reedicích s bohatým obalem a spoustou bonusů a rarit. Dodnes si ty CD rád nosím do auta k poslechu. Jinak mám část desek i na vinylech a na sedmipalcích mám například singly Blitzkrieg bop, Howling at the moon a myslím Rock and roll radio.
Jaký vliv mají na kapelu The Fiaky?
Určitě veliký. I když mě, co se týká kytary, víc oslovil Steve Jones z Pistols. Ale Johnny těm třem akordům dal prostě něco tak geniálního, že to nikdo nedal líp. Každopádně nejvíc mám rád zpěv Joeyho a vlastně mám rád všechny ty jeho lovesongy, paradoxně víc než některý punkovější skladby. Vím, že největší punker a hitmaker tam byl Dee Dee samozřejmě, ale mám to takhle. Vlastně jsme od nich udělali asi tři covery. Je to I need Love, vlastně cover coveru už od Ramones – to vzniklo náhodou, písničku jsem pouštěl na jednom mejdanu ze srandy do ní zpíval český text a za měsíc nás oslovil Kokeš z Olmouckých Zatrest, ať udělám skladbu na tribute Ramones, tak jsme to nahráli. No a pak jsme udělali RnR Highschool jako RnR v Thajsku pod názvem Bankok. Kromě Vibrators a Cock Sparrer je to určitě naše největší inspirace.
Jaký vliv mají na českou scénu?
Myslím že v Čechách na ty první punk kapely, když nepočítám ty co hráli jen covery na zábavách, ty Ramones a 77 punk měli mnohem menší vliv než třeba na Slovensku. Tady před revolucí frčeli spíš Dead Kenedys, nebo Exploited. Myslím že ty Ramones, když nepočítám Plexis – kde je jejich největší zásluha je, že jejich společný koncert Petra Hoška vrátil k punku, a třeba E!E , který vychází z první vlny punku – u nás zapůsobil silně až na vlnu kolem roku 2000 kdy kapely jako Degradace nebo The Hysterix, přišli s tímhle pojetím punku. No a jedno z nich jsme byli třeba i my a  Nežfaleš a potom Cirguz, nebo svého času Drain Brain. No, každopádně současné kapely se k nim čím dál víc vrací a je to sakra dobře.
Díky za rozhovor!
Taky díky! Jo, ještě mě napadá krásná čerstvá historka. Když ke mně přišel na koncertě kluk a říkal: „vy jste fakt bratři v kapele?“. Já to nejdřív nechápal a on mi pak vysvětlil, že ví, že jsme všichni bratři Fialové a že používáme
stejný příjmení jako právě měli členové Ramones. To mně fakt pobavilo. Měj se!