i-klik.cz: Kečup z The Fialky: „Ten punk je už vážně starej když i nám je skoro 15 let“

02.03.2014
i-klik.cz: Kečup z The Fialky: „Ten punk je už vážně starej když i nám je skoro 15 let“

Na české scéně se nepohybuje mnoho punkových kapel, které by za sebou měly takovou spoustu odehraných koncertů a oddaných fanoušků jako právěThe Fialky. Tato čtyřčlenná parta z Prahy vznikla v roce 2000 a v tom příštím ji čeká oslava 15 let existence, která bude podle jejich vlastních slov opravdu stát za to. Právě o tomto jubileu, letošní Mighty Tour a mnohém dalším nám povyprávěl Kečup.

Minulý víkend začala v Pardubicích jarní Mighty Tour (pozn. redakce – rozhovor vznikal minulý týden), na které společně s vámi vystupují ještě The Prague Conspiracy a The Unholy Preachers. Jak se start povedl? A máte mezi plánovanými městy nějakého favorita?

Start se, myslím, povedl nad očekávání, lidí přišlo dost a nálada byla slavnostní ☺. Byl to trochu klid před bouří a taková oťukávačka mezi kapelama, kdo se s čím vytáhne ☺. Favoriti tam určitě jsou Strakonice, Plzeň, Budějky a doma Praha! I když těšíme se všude, ty města jsem vybrali podle toho, kde se nám dobře hraje, takže žádná neznámá nehrozí. Jedem prostě pozdravit známý, okouknout, kde holkám povyrostla prsa a doufám, že i potkat nějaký ty nový ježatý hlavy ☺.

Po několika dalších koncertech budou následovat letní festivaly. Kde všude bude letos možnost vás vidět?

Teď to ladíme, nemáme žádnýho managera, takže se to rodí hodně spontánně a nahodile. Loni jsem vymetli přes dvacet fesťáků, tak snad to letos dopadne podobně. Asi nejvíc se zatím těším na menší punkové akce, který se nám doposud vyhnuly a zahrajeme zde letos poprvé, jako Koupák ve Strašicích nebo East Way Punk fest ve Vršovce.

V příštím roce vás čeká oslava 15 let od vzniku kapely. Chystáte k této příležitosti něco speciálního?

Určitě jo, je to pro nás významný jubileum. Ty vole, ten punk je fakt starej, když už i nám je skoro patnáct let:) Vzpomínám si, že když jsme v roce 2000 začínali, tak jsem byl někde na Džbáně na oslavě 15ti let Tří Sester a říkal jsem si ty vole, to by bylo hustý, kdyby i ta naše akorát založená kapela jednou byla taky tak stará! A je to tady, příští jaro to bude 15let, co hrajeme bez přestávky ☺. Budou koncerty u nás i na Slovensku a jeden veliký narozeninový v Praze a vydáme takové shrnutí toho všeho, ale o co konkrétně půjde, zatím neprozradím.

Pojďme se ale ještě krátce vrátit do minulosti – v roce 2001 vám bylo dokonce zakázáno hrát. Čím jste si to zasloužili?

Vtipné je, že ten zákaz se týkal vystupování v komunitním centru Krok, kde tuším nyní pracuje Holáč (zpěvák The Unholy Preachers). Celá ta „rebelie“ vycházela z mé logické úvahy, kdy jsem napsal na letáky alkohol sebou, protože ho v tomhle protidrogovém centru pro mládež neprodávali. A to se jim vůbec nelíbilo. Další koncerty jsme pak dělali opodál v hospodě, kde sice nebyl zpěvový aparát, ale atmosféra díky velké konzumaci o moc vřelejší ☺. Rád vzpomínám na ty začátky a jsem rád, že kus z nich v nás pořád zůstal.

Za svou bohatou hudební kariéru jste si zahráli například i v Polsku nebo v Německu. Je ještě nějaká země, do které byste se rádi vypravili?

Vzhledem k tomu, že zpíváme česky, jsou tyhle ambice velmi malý, rádi by jsme ze srandy někdy zahráli třeba v Anglii, nebo jinde v Evropě, ale nic pro to neděláme. V Německu jsme byli jen asi třikrát, to bych ani nepočítal. I když naposledy, když jsem byl loni v Drážďanech na výletě, mě tam dokonce v punkovém obchodě poznali a ukazovali mi naší desku, což bylo milé ☺. Polsko je velká zkušenost, je to tam hodně divoký, ale ty vzdálenosti jsou šílený, celodenní přejezdy, někdy i 12 hodin. No a i na tom Slovensku je to jiný, byly roky, kdy se nám tam hodně dařilo a koncerty byly narvaný a úžasný, ale i dnes je to tam super, máme tam hodně známých a rádi tam jezdíme. Gro hraní je ale samozřejmě doma v ČR.

V Loňském roce jste vydali svůj zatím poslední počin – EP s názvem No School, které vyšlo jako vinyl. Kdy se můžeme těšit na nové nahrávky?

Už na nových písničkách pracujeme a do budoucna chceme určitě vydat novou řadovku, ale letos ani příští rok to nebude. I když pár kousků se určitě objeví.

Minulý rok jste zároveň jako první kapela v historii překročili hranici 1 000 000 přehrání na hudebním serveru bandzone.cz. Stihnete ještě letos i druhý milion? ☺

První jsme nebyli, asi tři nebo čtyři interpreti nás předběhli, ale je to pěkný ☺. Samozřejmě nás to těší, doba kolem Punk Sex Piva a dalších singlů z desky Průser, ale i těch z CD Šance, nebo písnička Scéna, všechno tohle se těšilo na BZ velké pozornosti, což je super a svého času nám rostoucí fenomén tohoto serveru určitě pomohl, také jsme ho vždy měli a máme rádi ☺!

Co byste na závěr vzkázali čtenářům I-kliku?

Doražte na koncert v rámci Mighty tour!

Autor: Šimon Blasko
Originál článku si můžete přečíst tady: i-klik.cz