Music-zone.eu: Rozhovor s kapelou The Fialky

10.04.2013
Music-zone.eu: Rozhovor s kapelou The Fialky

Mám tu pro Vás rozhovor s Pražskou punkovou kapelou The Fialky.

Na otázky odpovídal Kečup.

Přiblížili by jste čtenářům historii Vaší kapely?  A jak vznikl její název?

Kapela vznikla v roce dvatisíce.. Když se na to koukám z dnešního pohledu, tak v tu dobu  punk fakt frčel, oproti třeba dnešku, a kolem toho roku vzniklo spousta kapel.. byla to doba, kdy Praze vyprodávaly kluby kapely jako N.V.Ú., Čertůf punk, Totáči nebo Jaksi taksi, kteří byli tenkrát pro hodně náctiletých punkerů, mezi které jsme patřili i my, top a nutno dodat, že zaslouženě.. i když to netrvalo moc dlouho a pozdější odklon kapely od punku, ala NOFX a jejich chování je vyřadil ze scény.. My jsme všechny tyhle koncerty navštěvovali, a jako všechny děcka v prvních řadách založili kapelu.. Mě osobně pak nejvíc ovlivnilo vystoupení slovenské Zóny A, kterou jsme stihl ještě v sestavě z Leděm a Mikkem a samozřejmě festival ANTI-Fest, kam jsme jeli poprvé s Otou v roce 1999 a viděl tam postupně i původní punkové kapely za zahraničí..Když se tedy vrátim k té naší kapele, tak vznik byl naprosto ukázkový.. bez jakýchkoli nástrojů a znalostí hudby jsme rok bloudili po sklepech Modřanských hospod až jsme se dopracovali k prvnímu legendárnímu koncertu v komunitním centru Krok.. Po roce se stal první zásadní zvrat – kapela se přestěhovala do Horních Počernic za novým bubeníkem(Tom).. ..Prvních pět let sme se pak hlavně sehrávali, dělali dema a plácali se po malejch hospodách a klubech v Praze a okolí..  ..potom se stal zázrak – díky spoustě náhod, trochy té píle, velké chuti si dát s každým pivo a fanouškovství k punkrocku, se nám podařilo dostat se k labelu Papagájův hlasatel rec., který nám do dneška vydal 3 desky a dvě vinylová EP a zapsat se do povědomí CZ a SK klubů, které do dnes pravidelně objíždíme rok co rok.. Uf takže asi tak:)

Dneska už je to jiný, díky internetu, který nám samozřejmě pomohl, hlavně server bandzone, ale na začátku nás nezkazil, protože prostě nebyl ještě tak běžnou součástí života jako dnes.. ..ještě, že nezačínáme teď.. respekt všem!

Máte s kapelou nějaký nejzajímavější zážitek z koncertu?

Vždycky je to o zážitcích a o tý partě z dodávky.. zážitků je milion.. Například naposled, když jsme s Otou zůstali v Košicích po koncertu, což byl večer samozřejmě skvělej nápad, horší to bylo ráno:) ..s Tomem a Greenem jel pak domu Lump a Tuleň ze Zóny A, s kterou jsme tam měli společný koncert.. Celej den jsme po kavárnách pili pivo a dorazili domu, až v pondělí v pět ráno valkem z Bratislavy, kam nás řidič s druhou půlkou Zony – Koňýkem a Revem – hodil.. ještě během noci v Košicích jsme pak zažíval takové věci, jako když se vás opilý „východňár“ zeptá na tři otázky, které když neuhodnete dostanete do huby. Když jsme je pak uhodli, omylem zavadil rukou o jiné místní týpky u stolu vedle, kteří tu hubu hned rozsekali jemu.. otázky zněly: Víte, kdo byl první na  měsíci, kdo se napil z mého piva a kdo byl první v píči:)) ..jestli nevíte, dejte si  facku:)

Zranili jste se na koncertě někdy?

Naše druhé vystoupení na skvělým festivalu Mighty sounds v roce 2011, kde jsme zakončovali ve stanu nedělní program a vlastně celý festival, neprovázela jenom šílená bouřka, ale právě i jedno zranění..  A to pád z podia Marcela Greena, po kterém si vymkl si koleno.. Koncert ale i tak dohrál a ve čtyři ráno už s ním Ota seděl v pražské Křčské nemocnici. A snad ještě taky jednou, když jsme jeli koncerty po Polsku, tak Otovi někdo přivřel prsty do dveří od dodávky.. vypadalo to šíleně, ale nakonec to naštěstí zlomené nebylo a normálně s tím hrál..

Koho na české punkové scéně respektujete?

My máme rádi a respektujem všechny tuzemské kapely, jak předrevoluční, nebo ty po ní.. ale kromě už zavedených bandů si zaslouží respekt i všechny nově vzniklé.. bez nich by scéna usnula.. Vážíme si, že z většinou lidí co se tu motá okolo punkrocku se minimálně známe, nebo jsme kamarádi. .. Možná mám růžové brýle, ale já tu United ve svém okolí a u kapel, s kterýma hrajem, vidím..

Kde čerpáte inspiraci při psaní textů ?

Nejčastěji se jedná o vzpomínky na situace co se mě, někomu z kapely, nebo okolí staly, a nebo jsou tu určité postoje.. Pro mě je hlavní abych si vždycky jako autor uměl říct ke každé skladbě, proč to zpíváme.. jak už u vážnějších věcí tak u volovin jednoduchých, které také rád skládám po vzoru mých oblíbených kape, v tak trochu buble gum stylu:) ..např. třeba Rum a kola není písnička o pití tohohle fajn mixu, ale o tom, že mě mrzel odchod tehdejšího kytaristy.. Nebo Sprostý anděl a Herečka to prostě napíše sám život:)

Jaké máte plány do budoucna? Chystáte nějaké novinky?

Plány jsou veliké. Po roce, kdy jsme v uvozovkách jen koncertovali, se vracíme do studia, abychom natočili několik pecek, které vydáme na námi velmi oblíbeném sedmipalci.. všechno si to nadělíme ke 13ti letům kapely a hlavně k našim třicetinám.. Všechno to slavíme v dubnu.. při přípravě materiálu jsme tentokrát zvolili uplně jinej přístup, než u poslední desky, kde jsme koketovali s power popem a SKA a trošičku i raggae.. tentokrát to bude 100% energickej, nadupanej punk rocknroll  v duchu našich vystoupení.. myslim, že je na co se těšit, šest pecek které spojuje tempo a naše klasické texty čeká na odpálení!

Co by jste vzkázali Vašim fanouškům a čtenářům našeho portálu?

Jak by řekl Ota. Co krok, to punk rock uvidíme se na baru! Hey ho!

Originál článku je tady: music-zone.eu