PUNK.cz: Rozhovor s Kečupem (The Fialky)

21.07.2010
PUNK.cz: Rozhovor s Kečupem (The Fialky)

Ahoj Kečupe, jako první se zeptám, jak je? Je léto, holky nosí krátké sukně a velké výstřihy, máš rád tohle roční období? 🙂

Ahoj, fajn, dík za optání…  Tak, jasně, že se mi to líbí… Já jsem poměrně dost zimomřivej člověk, takže léto vítám hlavně z toho důvodu, že nemusím nosit dvě mikiny do křiváka a troje ponožky do tenisek:)

Léto také samozřejmě patří hudebním festivalům, vy jste se již zúčastnili mnoha a mnoha akcí, je nějakej fest, ke kterému máš zvlášť vřelej vztah, nebo naopak nějakej, na kterém by sis chtěl zahrát někdy s kapelou, nebo se zúčastnit  jako prostý návštěvník?

Docela velkej dojem na mě udělal minulej rok Brněnec fest, protože takhle fakt echt Českej punkovej festival se dneska už jen tak nevidí, myšleno v dobrým samozřejmě:)) A jinak si myslim, že nejlepší fesťák u nás je momentálně bez debat PodParou, kde jsme minulej rok taky hráli a bylo to naprosto perfektní, fakt se musím smát, když někde zaslechnu něco o nezvládnutým špína festu, třeba letošní ročník je podle mě lineupem punkovou událostí léta a rozhodně se tam chystám… Jinak mně udělalo radost, že nás letos pozvali s kapelou na Mighty Sounds, takže už zbývá jen doufat, že snad jednou bude ještě Antifest, protože tam jsem si chtěl zahrát už někdy od roku 1999, když jsem jel na první, a kromě posledních dvou jsem předtím nikdy žádnej nevynechal a viděl tam poprvé naživo spoustu svejch doteď oblíbenejch kapel.

Nedávno jste vydali novou desku, leč takovou nevšední, je totiž na vinylu… Chcete touto cestou pokračovat i dále? A jak jste zatim spokojení s novinkou a jaké máte ohlasy od lidí? Líbí se tento krok?

Tak nám se tenhle krok líbí určitě, protože jsme si splnili takovej malej sen:) Prostě punk rock na vinyl patří a zní z něj nejlíp. Takže po tom, co jsme já i Tom začali sbírat tak trochu desky, nebylo co řešit… Dneska už je to stejně vcelku jedno, jak tvoje hudba vyjde, stejně se během chvíle objeví free na netu… My jsme pro tentokrát zvolili cestu dát rovnou songy ke stažení a udělat vinyl, taky nám ten vinyl přišel takovej slavnostní k našemu desetiletýmu výročí, příště to bude zas třeba jinak, uvidíme… Jinak ohlasy jsou OK, až nás to u některých docela překvapilo ;))

S novinkou a i předešlou deskou mi přijde, že se stále víc a víc zvyšuje počet vašich koncertů, hrajete už prakticky každý víkend, kam myslíš, že to až může dojít? Chtěl bys hrát každý pátek a sobotu a prakticky se živit hudbou? Nebo je tohle až až…

Tak to není, počet koncertů už asi tři, nebo možná čtyři roky, držíme stejnej a to ročně kolem 50ti akcí… Ale je to spíš náhoda, nijak se toho čísla nedržíme, většina akcí prostě vznikne tak, že někdo zavolá, ať přijedem, a to se nedá ovlivnit, jen minimum plánujem sami, a to vždycky jen tak, že máme v nějakým klubu kamaráda, kterej nám koncert na požádání zařídí s vidinou toho, že bude mejdan:)) Živit se kapelou by byla paráda, ale je to bohužel v dnešní době defakto nemožný a rozhodně by to nezachránilo nějaký hraní každej pátek a sobotu… Těm pár lidem, co se jim to daří, držím palce a sám můžu mít radost z toho, že už nemusíme z vlastního doplácet na opravy, dodávky a nahrávání, což rozhodně považuju za úspěch…

Jste známi jako apolitická kapela, což může hodně punkerům vadit….

Ani nevím, že by to někomu vadilo, v dnešní době vládne politická apatie, nikdo nemá náladu se zajímat o něco, co nefunguje na proklamovanejch principech, jediná politika jsou peníze… Pro mě je punkrock autentickej jen, když je vyjádřením pocitů jeho interpretů a provokací, ne žádná agitace… Na začátku šlo hlavně o zjednodušení rockový hudby, která se díky němu zase vrátila na konci sedmdesátejch let lidem jak hudebně,  tak obsahem textu, proto mají dodnes kapely, co využívají punkovej feeling takovej úspěch, punkrock byl a vždycky bude ta nejlepší kytarová hudba na světě! Jo a ještě k tý politice… Mě ty kapely druhý vlny, co vzaly anarchii a podobný věci moc vážně, nikdy moc nebraly… Třeba my s Fialkama se snažíme vždycky hrát tak, aby nás naše písničky vystihly a popsaly náš život, takže se všechno točí hlavně kolem střetu reality a světa punk scény, přátelství, piva a holek, nic víc nic míň:) Každopádně o politice se dá zpívat jen, když jí člověk fakt sleduje a rozumí, pokud to tak není, tak dojde jen k prázdnejm kecům o  obecnejch pravdách a to je přinejmenším nuda…

 

Tento týden jsem byl na koncertě Green day, strašně se mi líbilo to široký spektrum fans tam. Jaký na vás teď chodí fanoušci? Pozoruješ nějakej vývoj po těch letech na scéně? Á propos, co máš radši, kotel pořádnýho poga, nebo pohupující se lepé děvy cudných mravů v předních řadách? 🙂

Cudné mravy, nebo cos to řikal, to ještě někdo má jo? :)) Já mám nejradši, když se v malým klubu strhne pořádnej kotel a všichni si během koncertu užijem mejdan! To samozřejmě neznamená, že nějakej chytrák stojí nečinně půl koncertu s kapelou na pódiu a překáží tam;) Jinak asi nic nepotěší kapelu víc, než když vidíš, jak si s tebou lidi zpívaj.To je vážně skvělý, je to vážně OK, OK :)))

Když jsem zmínil GD, jaký ty máš vztah k těmhle kapelám nového střihu punkrocku? Ví se o vás, že máte rádi 77 styl, tak mě celkem zajímá, co na to řekneš?

No, tak vzhledem k našemu věku nemůžem mít k těmhle kapelám jako Green day, nebo Offspring, špatnej vztah, protože to byyi právě ty dvě, co nás asi v těch třinácti, čtrnácti, nasměrovaly k punk rocku… Přes ně jsem se pak dostal ke klasickké dvojce  Sex Pistols a Exploited a pak už pomalu, konečně, začal objevovat celej ten krásnej punkrockovej svět:) Třeba Ramones, nejlepší kapelu na světě, jsem si poprvé pustil až docela pozdě, protože v okruhu mých kámošů se poslouchal spíš tvrdší punk a české kapely, datum nevím, ale vím přesně, že to bylo po koncertě Zóny A, potom, co jsem viděl jejich logo na Koňýkově tričku, a byla to láska na první poslech:))

Podle mnohých, včetně mě, je československá 77 jednička právě Zóna A, se kterou máte výborné vztahy, leč tato kapela má také u části fans negativní pověst… Možná ožehavá otázka, ale jak ty vnímáš „Cikánský problém“ ?

He he, koukám, že se tenhle rozhovor snažíš trochu skandalizovat:)) Pro mě je samozřejmě Zóna Československou jedničkou je a řikal jsem už mockrát, že to byl jeden z mých velkých snů si sní zahrát, a vždycky jsem rád, když se s nima můžeme někde potkat…  A co se týče té písničky samotné, no, to fakt nehodlám komentovat, Zóňáci se k tomuhle tématu myslím mockrát vyjádřili a já to vidím tak, že písnička je prostě ze začátku devadesátých let, kdy byly běžně ke slyšení i mnohem divočejší songy;)

 Které další československé kapely bys doporučil?

Myslím, že je zbytečný doporučovat na punk.cz nějaký český kapely, vždyť je každej určitě dobře zná… Já mám kromě těch starejch CZ klasik, na kterých jsem vyrostl, rád Nežfaleš, Degradaci, Muerti a Proti směru;)

Radši Plexis, nebo Totální nasazení?

Tak tady je pro mě volba jasná, já mám určitě radši Plexis, protože Petr Hošek je pro mě se všema těma historkama kolem, přesně ta punková osobnost, která mě baví, na rozdíl od party Mirků Dušínů:)) Ale tím něřikám že Totáče nemám rád, byly doby, kdy jsem na ně chodil každej měsíc.. Každopádně Sváťu a spol. vždycky rád potkám, hlavně jejich asi bedňák, Úkřik, mi přijde zvlášť sympatickej, zjistil jsem totiž, že máme dost podobný názory na pití i ženy:)

Sleduješ politiku? Byl jsi volit?

Myslím, že k politice už jsem se vyjadřoval… Jo byl jsem volit, šel jsem společně s babičkou:) Je to už taková naše společná tradice:)

Na závěr rozhovoru bych se tě jen zeptal, kdybys na jeden den mohl mít zlatou rybku, co by sis všechno přál? 🙂

Asi nic, než bych se rozhodl, jestli si dát jedno točený, nebo Kapitána s kolou, tak by mi určitě uplavala:)

Díky za rozhovor a gabba gabba hey…

Taky dík!

Originál rozhovoru si můžete přečíst tady: www.punk.cz